Smart vertical autoclaves TLV-PD, with super drying
Contenido:
1
Número de producto:
4672188
Información sobre el producto "Smart vertical autoclaves TLV-PD, with super drying"
These autoclaves are microprocessor controlled and monitored with 50 sterilisation programmes and comes with bacteriological filters included by default.
- With with vacuum pump and steam generator
- RS 232 interface, USB and WiFi
- Timer
- Fully automatic functions
- PT 100 temperature sensor
- Case and lid shrouding, stainless steel
- Sterilisation chamber, lid and sealing system, stainless steel
- Electrical heating with protected heating elements in the interior of the chamber
- Safety pressure valve
- Safety thermostat
- Automatic steam controlled by microprocessor
- Pressure gauge
- 4 casters (with brakes in two of them
- 7" capacitive colour touch screen
- Remote maintenance and diagnosis via cloud
- Remote operation monitoring via cloud
| Altura ext.: | 1110 mm |
|---|---|
| Ancho exterior: | 610 mm |
| Capacidad nominal: | 83 l |
| Con dispositivo de vacío: | Sí |
| Con refrigeración: | No |
| Dimensiones ext. (An x L x Alt): | 610 x 870 x 1.110 mm |
| Dimensiones int. (Ø x L): | 400 x 650 mm |
| Frecuencia de la fuente de alimentación: | 50/60 Hz |
| Fuente de alimentación: | 230 V, 50/60 Hz |
| Número de artículo del fabricante: | TLV-75PD |
| Peso: | 151 kg |
| Potencia de calefacción: | 3600 W |
| Presión máx.: | 2.6 bar |
| Profundidad exterior: | 870 mm |
| Profundidad int.: | 650 mm |
| Temperatura: | 100 ... 140 °C |
| Temperatura máx.: | 140 °C |
| Temperatura mínima: | 100 °C |
| Tipo: | TLV-75PD |
| Tipo de energía auxiliar: | Conexión a la red eléctrica |
| Voltaje máx.: | 230 V |
| Ø int.: | 400 mm |
