Polypropylene Mesh
Schwegmann Filtrations-Technik
Contenido:
1
Número de producto:
9068269
Información sobre el producto "Polypropylene Mesh"
Properties: Polypropylene mesh is temperature stable from 0 °C to 150 °C (short term), and for longer periods to 125 °C. Moisture absorption at 95 % relative humidity and 25 °C is less than 0.01 %. Resistant to alkalis, even in high concentrations. Limited application with organic solvents. Supplied in widths indicated below, in lengths from 1 m.
| Ancho: | 1480 mm |
|---|---|
| Luz de malla: | 1000 µm |
| Material: | PP |
| Número de artículo del fabricante: | SG00000654 |
| Resistencia a la temperatura: | 0 ... 150 °C |
| Resistencia máx. a la temperatura: | 150 °C |
| Resistencia mín. a la temperatura: | 0 °C |
| UNSPSC: | 41105003 |