Medidor de oxígeno SD 400 Oxi L
Contenido:
1
Número de producto:
6288679
Información sobre el producto "Medidor de oxígeno SD 400 Oxi L"
Oxygen meter for use in sewage and water works, research and teaching as well as in aquaristics. High measuring accuracy and low maintenance, thanks to luminescence technology no electrolyte solution is required. The SD 400 Oxi L is ideally suited for the determination of "dilution BOD" due to the optimized probe for standard BOD bottles.
Scope of supply: Meter with 4 (AA) batteries, optical oxygen probe with 3 m cable, storage/calibration bottle, micro SD card with calibration data, software and manual (on micro SD card), short manual, lanyard in case
- Especially high measuring accuracy by luminescence technology
- Short response time of the oxygen probe
- Low maintenance due to long-lasting oxygen probe and membrane head
- Inflow to the oxygen probe is not necessary, the use of stirrers or manual stirring is no longer required
- Includes software for extended and simplified data management with data logger function
- Backlit LC display for dark environments
- Memory: Micro SD card (1 GB), saving of over 10000 datasets
| Altura: | 54 mm |
|---|---|
| Ancho: | 98 mm |
| Batería/batería recargable: | 4 x AA |
| Concentración: | 0 ... 50 mg/l |
| Designación ANSI: | AA |
| Dimensiones (An x L x Alt): | 98 x 162 x 54 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 67 |
| Nº de baterías/baterías recargables: | 4 |
| Número de artículo del fabricante: | 740010 |
| Peso: | 314 g |
| Precisión de la concentración: | ±0.1 mg/l (0 ... 20 mg/l)/±10 % (﹥ 20 mg/l) |
| Precisión de la temperatura: | 0.2 °C |
| Precisión de la temperatura: | ±0,2 °C |
| Precisión de saturación: | ±1.0 % (0 ... 200 %)/±10 % (﹥ 200 %) |
| Profundidad: | 162 mm |
| Resolución de la concentración: | 0.01 mg/l |
| Resolución de saturación: | 0,1 % |
| Saturación: | 0 ... 500 % |
| Temperatura: | -5 ... 50 °C |
| Temperatura máx.: | 50 °C |
| Temperatura mínima: | -5 °C |
| Tipo: | SD 400 Oxi L Set 2 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |