Highly dynamic temperature control systems PRESTO™, air-cooled 2-stage
Contenido:
1
Número de producto:
4721596
Información sobre el producto "Highly dynamic temperature control systems PRESTO™, air-cooled 2-stage"
Highly dynamic temperature control systems suitable for high-precision, external temperature control tasks, such as reactor temperature control, material tests, or temperature simulation.
- Space-optimised, compact design
- Short heating and cooling times
- Large working temperature ranges without changing heat transfer media
- Minimized floor space due to side panels without ventilation slits
- 5.7" TFT touch screen
- SD card slot
- Interfaces for USB, Ethernet, RS232, Modbus
- Connections for alarm output, Pt100 external sensor, and standby-input
- ICC cascade temperature control
- Electronic level indicator
- Integrated programmer for 8 x 60 steps
- Class III (FL) acc. to DIN 12876-1
- With air-cooled, 2-stage refrigerating machine
| Altura ext.: | 880 mm |
|---|---|
| Ancho exterior: | 570 mm |
| Caudal máx.: | 40 l/min |
| Dimensiones ext. (An x L x Alt): | 570 x 640 x 880 mm |
| Estabilidad de la temperatura: | ±0,01 ... ±0,05 °C |
| Grado de protección (IP): | IP 20 |
| Máx. Presión de suministro: | 1.7 bar |
| Número de artículo del fabricante: | 9420701.N2 |
| Operación: | Pantalla táctil |
| Peso: | 140 kg |
| Potencia de calefacción: | 1.8 kW |
| Potencia frigorífica a 20 °C: | 1,12 kW |
| Profundidad exterior: | 640 mm |
| Refrigerante: | R290 |
| Temperatura: | -75 ... 250 °C |
| Temperatura máx.: | 250 °C |
| Temperatura mínima: | -75 °C |
| Tipo: | A 70 N2 |
| Tipo de energía auxiliar: | Conexión a la red eléctrica |
| Tipo de pantalla: | TFT |