Deep freeze labels, sets
Contenido:
6000
Número de producto:
6286764
Información sobre el producto "Deep freeze labels, sets"
Manufactured from polyfiber grade flexible paper with acrylic resin adhesive back. This unique combination expands and retracts together with temperature fluctuations and always guarantees a strong adhesive bond. Chemically inert, resists to water, moisture and most organic solvents and caustic agents. Can be used between -196 to 80 °C temperature range. Sticks to any clean surface including PTFE coated surfaces without cracking, peeling and degrading. Peels off without leaving any sticky residue. Recommended to be used on tube caps with different diameters.
Scope of supply:
6 rolls (yellow, blue, green, red, orange, white)
Scope of supply:
6 rolls (yellow, blue, green, red, orange, white)
| Color: | colores surtidos |
|---|---|
| Impermeable: | Sí |
| Número de artículo del fabricante: | 099.05.109 |
| Por tipo de recipiente: | Tubos de 0,5 ml |
| Resistencia a la temperatura: | -196 ... 80 °C |
| Resistencia máx. a la temperatura: | 80 °C |
| Resistencia mín. a la temperatura: | -196 °C |
| UNSPSC: | 55121622 |
| Ø: | 9.5 mm |