Data logger EBI 16
Contenido:
1
Número de producto:
4721742
Información sobre el producto "Data logger EBI 16"
High-precision electronic device for measuring and recording temperature and pressure. When used with the SI 2150 interface set (please order separately), it enables comprehensive routine control of steam sterilizers using the alternative Bowie & Dick test according to EN 285/DIN EN ISO 17665. In addition to checking steam penetration, relevant sterilization parameters are also monitored. A vacuum test can also be carried out. The EBI 16 is designed to ensure 1000 cycles or 3 years of operation without calibration or service.
- Clear, reproducible measurement results
- High-resolution graphical cycle display
- Digital data recording and storage
- Easy operation and evaluation
- 2 temperature channels (Pt1000 sensor) and 1 pressure channel (piezoresistive sensor)
- Data memory for 6960 measured values per channel
| Altura: | 150 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 1 x 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 1 sec |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 90 x 150 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Máx. Ciclo de medición: | 1 sec |
| Máx. Presión de aire: | 4000 mbar |
| Mín. Presión de aire: | 1 mbar |
| Nº de baterías/baterías recargables: | 1 |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6697 |
| Peso: | 500 g |
| Presión del aire: | 1 ... 4.000 mbar |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Resolución de la presión del aire: | 1 mbar |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Temperatura: | 0 ... 150 °C |
| Temperatura máx.: | 150 °C |
| Temperatura mínima: | 0 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | EBI 16 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 90 mm |