CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system
Contenido:
1
Número de producto:
6312578
Información sobre el producto "CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system"
The CO2 incubator with the Cell Locker™ system is designed for improved culturing efficiency and security for sensitive cultures. Six individual, autoclavable polycarbonate chambers divide the incubator chamber. Each Cell Locker™ chamber has dual 0.2 µm membrane filters, that permit air circulation but exclude microbial contaminants. When the Cell Locker™ chamber is opened, the temperature, CO2 concentration and humidity in the unopened Cell Locker™ chambers remain stable.
- Provides security from cross contamination due to culture isolation in separate chambers
- Interior made of electropolished stainless steel or pure copper
- ISO class 5 HEPA filtered air
- Steri-Run overnight 180 °C sterilisation cycle achieves total sterilization (12 log SAL)
- iCAN Touchscreen with LED display
- Temperature resistant IR CO2 sensor
- THRIVE technology for optimal air circulation
| Adición de temperatura: | RT |
|---|---|
| Altura ext.: | 900 mm |
| Altura int.: | 607 mm |
| Ancho exterior: | 637 mm |
| Ancho int.: | 470 mm |
| CO₂: | 1 ... 20 % |
| Capacidad nominal: | 165 l |
| Dimensiones ext. (An x L x Alt): | 637 x 880 x 900 mm |
| Dimensiones int. (An x L x Alt): | 470 x 576 x 607 mm |
| Frecuencia de la fuente de alimentación: | 50/60 Hz |
| Fuente de alimentación: | 230 V, 50/60 Hz |
| Material del interior: | Cobre |
| Max. CO₂: | 20 % |
| Mín. CO₂: | 1 % |
| Número de artículo del fabricante: | 51032129 |
| Peso: | 83 kg |
| Profundidad exterior: | 880 mm |
| Profundidad int.: | 576 mm |
| Temperatura: | RT+3 ... 55 °C |
| Temperatura máx.: | 55 °C |
| Temperatura mínima: | +3 °C |
| Tipo: | Heracell™ VIOS™ 160i |
| Tipo de energía auxiliar: | Conexión a la red eléctrica |
| UNSPSC: | 41104425 |
| Voltaje máx.: | 230 V |